Anti – Kahraman ’90 Nesli’

Anti – Kahraman ’90 Nesli’

14 Kasım 2020 0 Yazar: Hüsnü Nacip

Kusurumuz ne kadar çoksa, o kadar kusur ararız.

Cenap Şahabettin

 

Giriş

 

Her ne kadar Cenap Şahabettin’e karşı sempati duymasamda kusurumun çok olduğundandır dinlediğim eserlerde kusur arayışım. 2008 de ‘’Sarhoş Palavraları ve Nahoş Nidalar’’ albümünü dinlediğimde (ki bu, Kayra’nın parantez içinde ‘’of gına’’ lı olduğu zamanlara tekabül ediyor) ‘’Tortu’’ ve ‘’Çatımda Radyolar’’ parçalarından çok etkilenmiştim, hatta tortudan sonra ‘’Marianne Faithfull’’u dinlemeye başlamıştım ve Faraziye koca bir helal olsun göndermiştim Trakya topraklarından nerede yaşadığını bilmediğim coğrafyaya. O günden sonra ne takip etmeyi ne de dinlemeyi bıraktım Faraziyi, aslında Faraziyi dinlememin nedeni güzel müzik yapmasından ziyade tam olarak yapmak istediğim müziği yapmasıydı, ilk birkaç kez heves ettim bende ama sonra baktım beceremiyorum e becersem de benden daha iyi yapan var alt sınıflardan Oğuz diye bir çocuğa sattım Creative Prodikeys’i.

Sorgu Ne diyo''? Söyle sussun!
Bence bırak kussun, canlan artık
Mahkumiyet sadece kabustur.

Ne zaman Sorguyu sosyal medyada görsem ya da bir parçasına denk gelsem hemen zihnim bu sözleri mırıldanmaya başlar. Dramelodinin bana kattığı bir çok şeyin yanında Sorgu, hala kendisini dinlerken çok uzun zamandır görüşmediğim bir eski dost ile karşılaşmışçasına beni mutlu eden bir isim. Geçmişe yolculuk yapmak istediğimde ‘’Bacak Arası, Kerhane Kültürü, Son Veda’’ gibi onlarca eseri ile bana hala eşlik eden sevdiğim bir isim Sorgu.

Ve son veda bakıştık öyle ne ses var ne seda  
Zamanın akışı gibiydi akşam oldu sema  
Karardı ve o yok oldu ne kalmıştı elimde  
Bende geceye doğru yol aldım bi şarkı dilimde 

Gelişme

 

Farazinin Twitter’dan ‘’Son otuz yılın en iyi albümü budur.’’ güzellemesi ile yaptığı paylaşım ben dair bir çok kişide garip bir tebessüm bıraksa da bence bu söylemi ciddiye alan ya da ‘’Hadi lan oradan.’’ çeken her iki tarafta zaten dinlenecek olan albümün dinlenmelerine daha da katkı sunmuş oldular. Aslında Farazinin de çok iyi bildiği gibi bu albüm tabi ki de son otuz yılın en iyi albümü değil, çünkü son otuz yılın en iyi albümü 1998 senesinde Ulus Müzik etiketi ile raflarda yerini alan rahmetli İbrahim Erkal’ın ‘’Sırılsıklam’’ albümüdür.

Yine Farazinin şirketi olan ‘’Deadly Habits Music’’ten çıkan 12 parçalık albümde ikiliye Mista Brown, Ege Çubukçu, Naci Berktaş, Da Poet, Kamufle, Negatif, Savai ve Kodes Kahra eşlik ediyor. 2000’ler deki Türk rap müzik piyasasına dair hatıramda kalan ve en çok sevdiğim şey, içerisinde bolca parça bulunan albümler ve o albümlerin içerisinde ki kalabalık düet listeleriydi. Ant-i Kahramanın ‘’90 Nesli’’ albümünün ilk olarak parça listesine baktığımda albümün 12 parçadan oluşması ve bu albümünün bana 10 sanatçı dinletecek olması beni oldukça sevindirmişti ki öyle de oldu.

 

Sonuç

 

Özellikle son birkaç sene içerisinde iki konuda ana akıma ve tüketicilere nispeten serzeniş içerisinde buluyorum kendimi. Bunlardan biri moda bir diğeri ise müzik. Ne zaman alışveriş yapmaya gitsem ( ki genelde senede bir olur) ‘’ulan herkes mi böyle giyiniyor, insan gibi giyilecek bir şey yok piyasada, herkes cevahir önünde tiktok çeken elemanlar gibi geziniyor piyasada’’ diyor ve müzik piyasasının da çokta farklı olmadığını düşünüyorum. Senelerce Serdar Ortaç’a sallayan öncesinin beatmakerları ( ki şimdi prodüktörler) bir 808 sevdasına geçmişte ki sözlerini tamamen yemiş ve hiçbir şey yokmuş gibi etrafta dolanır olmuşlar. Eğer buraya kadar okuma nezaketini gösterdiysen sana bu albüm iyidir ya da kötüdür demeyeceğim ( ki zaten iyilik ve kötülük öznel kavramlardır sanat konusunda). Ama sana şunu diyebilirim ki bu albüm gerçekten farklı ve dinlemek için vakit ayırmaya değer.

Adettendir serzenişte bulunmak ve ortaya çıkan işi beğenmemek, ‘’İşler Karışır’’ parçasına ‘’Mista Brown’’un yanına birde ‘’Sahtiyan’’ gelseydi bak o zaman Faraziye katılmış olurdum deyip adeti yerine getirmiş olayım.

Anti – Kahraman’a Türkçe Rap piyasasının şu döneminde bu tarz bir albümle ortaya çıkıp bana güzel eserler dinlettikleri için teşekkür eder, saygılarımı iletirim.

 

Türk Hiphop Kültürüne

 

Sevgi ve Saygılar

 

Hüsnü Nacip