Hiphop’la dolu bir kafa, Kezzo

Hiphop’la dolu bir kafa, Kezzo

13 Mart 2016 0 Yazar: Hüsnü Nacip

 

“Ne ben bir Escobar, nede sen Kleopatra

Döndükçe yelkovan eskiyeceğiz parça parça”

Selam olsun ‘’Abi bu son paket, buda bitsin içmiyorum daha da’’ dediği halde 24 saat geçmeden bakkala ‘’Selamun aleyküm. Abi bir paket Winston light alabilir miyim?’’ diyenlere.

 

2016 yılının 3. Ayındayız. Yazın çabucak gelmesini deniz, kum ve güneş tatili için değil de doğalgaz faturasını yarıya indirebilmek için bekliyoruz. Kış mevsimi çakallık mevsimidir ben bunu bilir bunu söylerim. Kullanılmayan odaların petekleri kapatılır, uyumadan önce elektrikli battaniyelerin fişi çekilir, eller ısınsın diye kahve fincanlarına sıkı sıkıya yapışılır. Yapışılan o kahve fincanlarını tamamlasın diye bacaklara battaniye atılıp elimize de kitabımızı aldık mı bizden fenomeni olmaz. Bizde kıstık elbet o petekleri, sıkı sıkıya yapışmadık ta değil hani kahve fincanlarına fakat kitabı hiçbir zaman dahil etmedik o konsepte, biz okumadık belki ama bu kış epey bir dinledik. Dinledikçe de dinlendik. Ney mi? dinledik, Kezzo dinledik Kafasının İçindekileri öğrenelim diye.

13.514*

*Albümün en hit parçalarından biri olan ”Çare Değil” in Spotify üzerinden dinlenme sayısı. Albümün En çok dinlenen parçası.

Eskiden bu yana takip ederim Kezzo’yu. Eski dediysem gerçekten de eski ‘’Kezzap’’ olduğu dönemlerden, Myspace zamanlarından, yazmak bu günlere kısmetmiş. 1 Şubat 2016 tarihinde Gizza Network’ün yapımcılığını üstelendiği ‘’Kafamın İçi’’ albümünde 14 adet eser yer alıyor. Albüm Eypio, 9 Canlı, Tepki, Aspova, Maestro, Drainoff, Leo, Ronin, Batıl İtikat, Decoy, Dipnot, ve Antikor düetlerini içinde barındırarak aslında dinleyiciye oldukça geniş bir yelpaze sunuyor. Düet listesi gibi altyapı listesi de bir o kadar kalabalık. Albümün alt yapılarında birden fazla isim oldukça ummalı bir şekilde çalışmış. Kezzo, Akşit Baba, Ali Alkumru, Gökhan Kaya, Burak Alkın, Rea ve Mert Özturan ekip çalışmasının ortaya ne kadar başarılı işler çıkarttığını göstermiş bizlere. Mix ve Mastering’i Aspova, kapak tasarımı ve fotoğraf çekimlerini Ogün Akgül tamamlamış. Daha önce 9 Canlı ile beraber seslendirdikleri ‘’Gözü Doysun’’ parçasına çektiği klip ile Türk Rap müzik dinleyicilerinin beğenisini kazanan Kezzo’nun ‘’Kafamın İçi’’ albümünün spotify’a veriliş tarihi ise 21 Şubat 2016. Spotify demişken Kezzo, Eypio ve No1 in seslendirdikleri ‘’Çare Değil’’ isimli parça , Spotify tarafından Türkiye’de viral parçalar için günlük güncellenen Türkiye Viral 50 listesine 13 Mart 2016 tarihinde 3. Sıradan giriş yaptı. En viral 50 listesinin 25. Sırasında bir başka Eypio düeti olan ‘’Kaybım Çok’’ isimli parça bulunuyor.( Sıralama belirli periyotlarla değişmektedir.)

Kezzo Viral 50 Türkiye listesinde Eypio ve No1 ile seslendirdikleri ''Çare Değil'' isimli parçasıyla kendine 3. sıradan yer buldu.

Kezzo Viral 50 Türkiye listesinde Eypio ve No1 ile seslendirdikleri ”Çare Değil” isimli parçasıyla kendine 3. sıradan yer buldu.

Uzun süredir kulaklarımda dönüyordu albüm, ‘’Gözü Doysun’’ iyiymiş, ‘’Kaybım Çok’’ daha iyiymiş, ‘’Çare Değil’’ daha da güzel olmuş derken yazımı daha fazla beklememem gerektiğinin farkına vardım. Lirikal kapasitesi üst düzeyde olan bir sanatçı ‘’Kezzo’’ genelde parçalarında hakim olan sokak, gelir adaletsizliği ve hayatın gerçekleri ilkesini bu albümde de elden bırakmamış, iyide yapmış. İlk parçayı dinlediğimden bu yana takvim yapraklarım hızla 2005 senesine döndü sebepsizce. O yıllarda bu müzikten aldığım duyguları, anlam bütünlüğünü son zamanlarda hiçbir albümden alamamıştım.  O kadar çok etkilememişti beni lirikleri, kickleri hatta snare’leri. Rap müziğin yer altından yer üstüne çıkmasını istemeyen kitlenin elini güçlendiren en sağlam tezdir bu albüm. ‘’Al ağabey adam taş gibi albüm yapmış, yer altı ruhudur bu albümü bu kadar güzelleştiren’’ kelimelerini beynimize otomatik olarak söyletendir bu albüm. Henüz parça başlamadan ‘’Bakalım No1 bu sefer nasıl yardırmış?’’ diye düşündürendir bu albüm. Recai ağabey’in hala en az 90’larda ki kadar ”Sert Müslüman” olduğunun ve daha nicelerinin kanıtıdır bu albüm. Şehir merkezine uzak insanların ufuklarının, hayal dünyalarının ve dağarcıklarının esasen şehir merkezlerinden daha büyük olduğunun ispatıdır bu albüm. Kısacası cüzi miktarlara edinilen emek, müzik ve samimiyettir bu albüm.  Bir bakıma da içlerinde dünyaca ünlü sporcuların, İş adamlarının, Politikacıların sözlerinin yer aldığı Özlü Sözler kitaplarına,

 

”Bir balkan türküsüyüm gözlerimde bütün hikayem

Sen kalın giyin sesimi duyan üşür.”

 

Sözleriyle rahatlıkla girebilecek, o koca koca adamların laflarının yanında hiçte sırıtmadan aynı seviyede durabilecek sözlerin yer aldığı bir eserdir bu albüm. Eline emeğine sağlık Kezzo, umarım ‘’Kafanın İçi’’ her zaman hiphop kadar güzel, Cebin her daim en az hiphop kültürü kadar zengin olur.

72.648*

*Albüm deki parçaların spotify üzerinden toplam dinlenme sayısı.

 

www.kezzomachine.com adresinden ”Kafamın İçi” albümünü sipariş verebilirsiniz.

Türk Hiphop Kültürüne ;

Sevgi ve Saygılarımla.

 

Hüsnü Nacip.