Avusturya’dan Sokak Dili Ve Edebiyatı’na; Nasihat

17 Haziran 2016 0 Yazar: Hüsnü Nacip

“Yener abi her yerde prodüktörüm Nasihat yazdığı halde hala Yener abiye ‘’Abi çok iyi beat yapıyorsun’’ diye yazanlar var.”

 

Selam olsun ay sonunu zor getirenlere, işçilere, emekçilere ‘’Oğlum paran var mı?’’ diye soran babalara, olmadığı halde ‘’Dünden kaldı baba.’’ diyen ve sırtını haksızlığa, hukuksuzluğa karşı ters dönen öğrencilere.

2016 Yılının 6. Ayını kovalamaya 7. Ayına isteksiz bir şekilde de olsa girmek için gün saymaya devam ediyoruz. İnsanlar doğuyor, insanlar ölüyor, sanatçılar üretiyor ve yeni albümler çıkıyor. Uzun süren sessizliğinin ardından, ha geldi ha gelecek telaşesinin hemen arkasından sonra Türkçe sözlü rap müziğin eski okul’u Yener Çevik’in albümü Sokak Dili Ve Edebiyatı ILS vision etiketi ile dijital mecralarda yerini aldı.  Yener Çevik’in bu albümünün incelemesini daha sonraya erteleyip, mecmuanın bu sayısında taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan Sokak Dili Ve Edebiyatı albümünün prodüktörü Nasihat ile bir röportaj gerçekleştirdik. Samimi,içten Avusturya ve Türkiye arasındaki iftar ve saat farkından dolayıda bir o kadar zahmetli  bir röportaj oldu. İyi okumalar.

 

Nasihat (2)

Nasihat merhabalar seni şahsım adına konuşacak olursam Yener Çevik’ten önce tanımıyordum. Aralık ayında Yener Çevik ile gerçekleştirdiğimiz bir sohbet esnasında adın geçti ve o andan itibaren özellikle youtube kanalından seni takibe aldım. Bana ve hiphopmecmuası okurlarına Nasihat’ı anlatırmısın ?

  • Adım Yasin 1987 yılında Avusturya’nın Salzburg şehrinde doğdum ve büyüdüm. 8 yaşında kuzenim sayesinde hiphop ile tanıştım  bana WU-TANG CLAN grubunun ilk albümü ENTER THE 36 CHAMBERS’ın kasetini hediye etmişti.  O albümü dinlerken resmen kendimi kaybediyordum. İlk dinlediğim andan bu güne kadar bende bıraktığı etki hiç değişmedi. O zamanlar tabi çocuk halimle ne oluyor ne bitiyor anlamıyordum, ama o müzik ve söyleme tarzları beni adeta başka bir dünyaya götürüyordu.  Zamanla CYPRESS HILL, A TRIBE CALLED QUEST, KRS ONE gibi gruplar ve mc leri keşfettim. 1994 yılında çıkan CARTEL albümünü ilk kez 1995 yılında dinlemiştim ve 5 sene aralıksız walkman’im de CARTEL’in kaseti vardı galiba.

 Genelde bu müziğe insanlar mc lik le başlar sanırım sen bu işe önce beatmaker lık ile başladın , bu süreç nasıl gelişti ?

  • 2001-2002 yıllarında elime hiphop e-jay isimli amatör bir beat üretme programı geçmişti. O programla ilk kez kendim beat yapmayı denedim ve o kadar zevk almıştım ki artık evden dışarıya çıkmıyordum. Sabahtan akşama kadar bilgisayar başında oturuyordum. İlk yaptığım beat leri arkadaşlarıma dinletmiştim , hepsi çok şaşırmıştı ve benden beat’lerimi  cd ye çekip onlara vermemi istemişlerdi. Bu beni çok motive etmişti  ve bende kendimi daha fazla beat yapmaya verdim.  Kime dinlettiysem her seferinde pozitif yorumlar aldım.  Zamanla bana hiphop e-jay programı yetersiz gelmeye başladı ve başka programlar aramaya koyuldum. Okuldan müzikle uğraşan bir öğretmenim bana reason programını verdi . Reason ile çok daha iyi beat ler yapabildiğimi fark ettim.

 Peki işin Mc lik kısmı ?

  • Bir gün kendi kendime ‘’Neden beatlerime söz yazmayı denemiyorum?’’ dedim ve ilk sözlerimi Almanca yazmayı denedim. Sonra CARTEL den esinlenerek Türkçe yazmayı denedim.  Salzburg ta ki tanınmış birkaç Mc ile çalışmalara başladım. 2010 yılında ilk solo albümüm ‘’Söylenmemiş sözler’’ HIGH 5 isimli plak şirketinden çıktı.

Ya albümden sonra? Tepkiler nasıldı?

  • Albüm baya ilgi gördü. Kabus Kerim’den bir email geldi , beni takdir ettiğini ve CARTEL albümünden sonra şarkı atlamadan baştan sona dinleyebileceğim bir albüm diye yazılar yazdı. Benden Nasihat t-shirt leri istedi ve Türkiye’de ki konserlerinde benim adımın yazdığı t-shirt lerle sahneye çıktı.  O albümde ağırlıklı olarak Barış Manço, Fikret Kızılok ve Erkin Koray sample ları kullandım yani Kerim abi’nin beğenmemesi mümkün değildi :).  Sahne aldığım hiphop jam lerde baya bir ilgi almaya başladım. Local Support olarak WU-TANG ‘den RAEKWON , DJ PREMİER , JURASSİC 5’ dan AKIL THE MC , SLUM VILLAGE gibi isimlerin konserlerinde sahne aldım . Amerikalı Mc ler ile irtibat kurup beraber çalışmalar yaptık.

 

nasihat

Madem konusunu geçirdin sample vs no sample olayına girelim derim. Neden sample?  Altyapılarında kullandığın sample’ları plaktan mı kesiyorsun? Eğer plaktan kesiyorsan plakların yurtdışında bulunabilme kolaylığı nasıl sağlanıyor? Sanırım bu ciddi bir müzik ve arşiv bilgisini de beraberinde getiriyor.

  • Hiphop müziği SAMPLİNG ile başladı. Bu işin önderlerinin kendileri enstrüman alıp çalma imkanı olmadığından ellerindeki plaklardaki soundları kesip birleştirip yeni bir sanat oluşturdu ve bunun adı SAMPLİNG.  Bugün baktığımızda DJ PREMİER, RZA, PETE ROCK, LARGE PROFESSOR gibi isimlerden sample sız beat bulamazsın. Bu işi en üst seviyeye taşıyan bana sorarsan DJ PREMİER dir.  Sampling olayı çok farklı şekillerde yapılabilir.  Bazen bulduğun melodiyi tam alırsın bazen de öyle bir kesersin ki  şarkıyı yapan adam bile anlamaz onun şarkısını kullandığını. Bu hiphop ta ayrı bir sanat haline gelmiş bir şey ve evet bu iş için ayrı bir müzik bilgisine sahip olman lazım. En kaliteli saound’u eski plaklarda bulursun. Ben beat larimin %95 ini eski plaklardan alıyorum. Bazen öyle bir şey oluyor ki sample’ı bir yerde duyuyorum ve kullanmak istiyorum. O zaman o sample’ın plağını bulmaya çalışıyorum, bulamazsam en azından cd sini oda olmazsa kaset’ini bulmaya çalışıyorum. Bu prosedür belirli bir zaman sonra büyük bir arşive sahip ediyor insanı. Ayrıca bu işe maddi yönden ciddi bir yatırım da söz konusu. Gittiğim her ülkede gördüğüm plakçılardan plak satın alıyorum ancak plak konusunda şu ana kadar Türkiye kadar pahalı bir ülke görmedim. Ben büyük bir Barış Manço hayranıyım ve neredeyse tüm plakları bende mevcut. Bursa dan beni seven ve takip eden bir ağbim bana iki tane çok zor bulunan orijinal Barış Manço plağı hediye etmişti bu hayatımda aldığım en güzel hediyelerden di.  En son Yener ağbiyle ‘’Hatıra’’ parçasına klip çekmeye İstanbul a geldiğimde arşivimde eksik olan bir Barış Manço plağı buldum fiyatının 600 tl olduğunu öğrenince alamadım.  No sample olayına gelince, şöyle söyleyebilirim ki THE ROOTS grubu gibi canlı orkestra olmadığı sürece no sample beat olayını sevmiyorum ve çok çok nadir uyguluyorum.

 

Türkiye’de son zamanlarda başta teknoloji olmak üzere, oyun alışveriş ve makyaj kanalları olan ve milyonlarca izlenen yotuber lar mevcut. Ben hep kendi kendime türk hiphop kültürünü seven dinleyiciler, sanatçılar neden hiphop konusunda düzenli bilgiler paylaşacak bir youtube kanalı açmazlar ki derken senin beatmaking serilerine rastladım. Sanırım bu konuda biraz eksiğiz seni bu tarz çalışmalara yönelten şey neydi?

  • Türkiye’de beat üretimi konusunda yotube ta hiçbir şey bulamadım. Başlangıcı ben yapmak istedim ve 7 beat making videosu yapıp yotube kanalımda yayınladım. Bu videolar sayesinde Yener Çevik soundcloud sayfamı buldu ve birkaç beat’ime yorum yaptı. İlk başta ben herhangi bir Yener Çevik hayranıdır diye fazla ilgi göstermedim fakat sonra kendi kendime ulan ya bu yener o yener se? Diye sordum.  Hemen mesaj attım sen o Yener Çevik misin diye. Evet kardeşim ben o Yener Çevik’im yanıtı gelince Yener ağbiyle de tanışmış oldum ve ‘’Kumbarada Birikenler’’ parçasını yaptık. O günden bu yana sürekli iletişim halindeyiz ve şu anda bu oluşum sayesinde sana röportaj veriyorum 🙂

 

En son Benbüdü ile görüştüğümde  (Ki kendisi de Türkiye de tanınırlığını Yener Çevik ile bir tık arttırmış bir isim) , Yener Çevikten sonra başka mc ler den de beraber çalışmak için teklifler geldiğini söylemişti. Sende durumlar nasıl peki? TürkiyeCden başka mc ler ile çalışmaların olacak mı?

  • Gelen bir çok teklif var. Bunların içinden çok beğendiğim ve saygı duyduğum isimler ile ileriki zamanlarda çalışmalar olacak elbet. Bu isimlerden biri de 9canlı ağbim. Kendisi çok iyi bir mc ve onunla beraber yapacağımız çalışmaların çok iyi olacağına inanıyorum. Geri kalan isimleri gizli tutmak istiyorum 🙂

 

Nasihat (1)

 

 

İlgilendiğiniz alanda faaliyet gösteren ve bulunduğunuz ülke sınırları içerisinde yaşamayan biri ile röportaj yaparken sorulan soruların başında gelen, olmazsa olmaz diye nitelendirilen soruya geçelim.

 

Yurt dışında yaşayan bir hiphop emekçisi olmak sana avantaj mı? Dezavantaj mı sağlıyor? Müziğini icra ederken ihtiyacın olan teknik ekipman fiyatından tut ta, bu işi meslek olarak yapmaya, plak şirketlerinin rap müziğe yaptığı yatırımdan etraftakilerin tepkisine kadar bir de oradan bakınca burası nasıl gözüküyor?

  • Avrupa da yaşamam müzik yapmamı pozitif etkiliyor diyebilirim. Aynen dediğin gibi burada istediğim ekipmanı çok uygun fiyatlara bulabiliyorum. Avrupa ülkeleri arasında gümrük olmaması da bazen işime yarıyor. Almanya rap müziğine baya bir yatırım yapıyor, Avusturya bu konuda çok geride. Avusturya’da çok sayıda konserim oldu. Bazen sadece Türkçe söylediğim konserlerde bile dinleyicilerin çoğu Avusturyalı oluyor. Yani tepkiler çok iyi diyebilirim. Burada ki hiphop kültürü ile ilgilenenler ile Türkiye’de ki hiphop kültürü ile ilgilenenleri kıyaslayacak olursam sanırım buradakiler hiphop’u bir bütün olarak görüyor ve daha detaylı inceliyor. Mesela beat’i kim yaptı, neyle yaptı, habgi sample’ı aldı, scratch lerde kimlerin rapi kullanıldığı gibi . Türkiye’de bu ilgi pek yok bence, en azından bana buradan bakınca öyle geliyor. Mesela Yener abi her yerde prodüktörüm Nasihat yazdığı halde hala Yener abiye ‘’Abi çok iyi beat yapıyorsun’’ diye yazanlar var 🙂

 Bilinmeyeni bilmek yada az bilineni dinlemek her zaman ilgi alanlarım arasında olmuştur, bizlere bulunduğun ülkede ‘’Kıyak iş’’ diye tabir edeceğimiz türde müzikler yapan bir liste oluştur desek ilk 5’e kimleri alırsın?

  • Çok açık söylüyorum Avusturya’da dinlediğim hiçbir müzisyen yok. Yani ilk 5’i bırak şu an aklıma 1 isim bile gelmiyor 🙂

Son olarak teklifimizi geri çevirmediğin ve sohbet etme fırsatı yarattığın için sana teşekkür ederiz, güzel, hatta daha da güzel müzikler yapman ve keyifle dinlememiz dileği ile.

Bende sizlere ilginiz ve kendimi biraz da olsa tanıtma şansı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

 

Nasihat Twitter: https://twitter.com/nasihatofficial

Nasihat Youtube: https://www.youtube.com/user/NasihatKartal

Nasihat Soundcloud: https://soundcloud.com/nasihatofficial

Nasihat Facebook: https://www.facebook.com/nasihatofficial

Türk Hiphop kültürüne

Sevgi ve Saygılarımla

Hüsnü Nacip.