Başka Dönemin Adamı ‘Allame’

Başka Dönemin Adamı ‘Allame’

8 Şubat 2017 0 Yazar: Hüsnü Nacip

 

Selam olsun Kuzey Yarım Küre’de, 36-42 derece kuzey enlemleri ile 26-45 derece doğu boylamları arasında yer alan nevi şahsına münhasır ülkenin insanlarına. ’İmkanı olan delirsin’ sözünün gerçekleşmesi için elimizdeki tüm imkanları kullanacaktık ki Allame ’Ben sana delirme demiyorum bir Anakronik’i dinle beğenmezsen yine delir’  dedi, iyi ki de dedi.

 

Yanlış hatırlamıyorsam 7 yıl önce idi, ‘Kırmızı Bülteni’ dinlediğimde o dönemin verdiği gençlik ateşi ile az kolon patlamaya çalışmamıştım. Allame ismini ilk orda duydum diyebilirim, esasen çok ta sevdiğimi söyleyemem. Daha sonra ‘Caz’ düştü 256 mb lık mp3 çalarıma ‘Tamam dedim, bu adamı da alabilirim çalma listeme’. Gel zaman git zaman gerek düetler gerekse klipleri ile belirli periyotlarla ‘Allame ne işler yapmış acaba’ diye araştırma yaptığım sanatçılar arasında yerini aldı. Şimdi ise yıl 2017 Anakronik ile Allame Hiphopmecmuasında..

 

13 Ocak itibari ile satışa sunulan Anakronik albümünde 14 eser bulunuyor. Ados, Eypio,Yener,Patron,9Canlı,Kezzo ve Defkhan Allameye destek olan isimler. Altyapıların tamamımı kendi mutfağından çıkaran Allame, mix ve mastering işlemlerini işin üstadına Kupa-A’ya emanet etmiş.

 

Kafanı kaldır havaya bak gör bu leş yozluğu

Ekranda legal porno var ben küfrettiysem çok mu?

Doğru Altyapılar

Dinlerken en keyif aldığım albümler tek düzelikten uzak, birbirinden farklı tempolarda, farklı sample’lar ile donatılmış albümlerdir. Sakin ve dingin bir şekilde başlayan ‘Bavul’ un sitemkar kick ve sneare’leri, heyecanlı ve ritmik ‘Avare’ nin sample’ı, ilk 20 saniyesini bile defalarca dinleyebileceğiniz Ados’ lu ‘Şehir’ i dinlerken bunu apaçık fark edebilmeniz mümkün. Her ne kadar eskisi kadar sık takip edemesem de sanırım son olarak Ados’ un ‘Vertigo’ albümünün altyapıları beni bu kadar çok keyiflendirmişti. Uzun süre sonra Allame’ nin kulaklarıma aynı keyfi yaşatması beni mutlu etmedi değil. Ayrıca Allame albümde yer alan 14 eserin altyapılarını seçene kadar kim bilir neleri saf dışı bırakmıştır.

 

Yerinde ve Dinlerken Sıkmayan Düetler

Malum, camiamızda düetsiz albüm bulmak nadir görünen durumlardan, esasen bende düetli albümleri severim, ancak bazı sanatçı arkadaşlarımız durumu o kadar abartıyorlar ki albümlerindeki düetleri dinlemekten kendilerini dinleyeme fırsat bulamıyoruz. Bir de düet yapılan kişisinin dinleyici kitlesini çekebilmek için yapılan düetler var ki o konulara hiç girmeyelim. Anakronik’ te yer alan düetler isabetli ve yerinde olmuş. Kiminle düet yapılacağının önemi kadar düet yapılan kişinin tarzı, söz yazım şekli ve ses tonu da parçaların altyapısını etkileyen faktörlerdendir. Allame bu sorunu da egale etmişe beziyor ki bunu ‘Yak Gemilerinde’ açıkça görüyoruz.

Yazan ve Çizen Allame…

Allameyi yakından takip edenler bilirler, yazarken kuvvetli olan kalemi çizerken de kuvvetlidir. Alışılmışın dışındaki albüm kapakları sayesinde camia ya farklı bir bakış açısı getiren sanatçı Anakronik’ te de geleneği bozmamış. Hem kapak hem de kitapçıktaki illüstrasyonlar Allame’ ye ait. Albüm kapağı ne kadar beyaz zemin üzerine kurgulansa da kitapçık bir o kadar depresif. Kuru kafalar, birbirine kenetlenmiş dişler ve aslanlar. Bu konuda gözüme bir eksiklik çarptı kendisine Eypio, Yener ve 9canlı’nın eşlik ettiği ”Yak Gemilerini” isimli parçanın sözlerinin kitapçıkta tam olmaması. Şarkı sözlerinin yer aldığı kitapçıkta sadece Yener ve 9canlı’nın sözleri yer alırken Allame ve Eypio’nun sözleri basılmamış.

Tüm hayatım bavuluma sığar

Küs yaşıyorum terketti doğa

Dört duvar yanlızlığıma boğar

Sor hiç umudun var mı daha

Kendisi ile aynı dönemde albüm çıkaran diğer sanatçı arkadaşlar gündemi eserleri yerine polemikleri ile meşgul ederken Allame işinin peşinde. Çok daha donanımlı, çok daha kaliteli ve çok daha mütevazi olduğunu bizlere gösterdiğin ve Türk Rap camiasına Anakronik’ i hediye ettiğin için teşekkürler Allame.

 

Anakronizm, herhangi bir olay ya da varlığın içinde bulunduğu zaman dilimi (dönem) ile kronolojik açıdan uyumsuz olması durumu imiş, Anakronik ise çağı geçmiş eski demek. Allame bu albüm ile kendisi ile aynı dönemde albüm çıkaran meslektaşlarına belki de ‘Sizinle aynı dönemde değiliz’ mesajı vermiştir kim bilir 🙂

Türk Hiphop Kültürüne,

Sevgi ve Saygılarımla

Hüsnü Nacip