Bol Sözlükte’ki                     ”Kötü Adamlar”

Bol Sözlükte’ki ”Kötü Adamlar”

24 Ağustos 2020 0 Yazar: Hüsnü Nacip

Giriş

2 kasım 2014,

Bu yazıyı yazmaya başladığımda Bol sözlüğe yazar olarak katılalı  2122. günümdeydim. 2000 li yıllarda eve gelen internet ile iki şey yapılırdı genelde, forumlarda süreklilik kazanıp moderatörlük kovalamak ve msn den içine key logger yüklenmiş resimleri arkadaşlara göndermek, herseyin denyolaştığı gibi 2000’li yıllardan sonra da internet camiası benim için denyolaştı, Myspace döneminde severek dinlediğimiz isimleri ”yakın arkadaşlar” kısmına yerleştirirdik, hatta o severek dinlediğimiz isimler onları eklediğimiz için myspace sayfalarımıza gelir ve ‘’Thanks 4 the add’’ diye mesaj bırakırlardı. Yani şu an Twitter’da sevdiğiniz bir mc nin gelipte size ‘’Takip ettiğin için teşekkürler’’ demesi gibi bir şey aslında 

Eğe etrafınızda sizinle aynı dili konuşmayan insanlar ve fiziki olarakta yeni insanlar ile tanışmaya mecaliniz yok ise, forumların artık ”Göbeklitepe” gibi ilk yerleşim yeri gibi kaldığı şu dönemde sözlükler büyük önem arz eder. Bol sözlükte, tam da şehir değiştirdiğim, yeni işe başladığım ve etrafımda aynı dili konuşacak kimseyi bulamadığım dönemlerde hayatıma girdi. İlk zamanlarda herkesin herkesi tanıdığı ”mahalle” ,  muhitin gelişim göstermesi ile ”kentsel dönüşüme” uğrayıp kalabalıklaştı ve samimiyet kayboldu ( ya da ben o kadar samimi de olmayabilirim, suçu sözlük yazarlarına atıp Teoman Karadeniz rolüne bürünmeye gerek yok ). Kim kurar, kim yönetir, kimler arka planda çalışır bilmem, ama her gün en az 1 saatimi harcayıp gündemden haberdar olur, yeni insanların işlerini merak ile dinlerim. Bütün altyapıların, bütün sözlerin bütün kliplerin aynılaştığı 2020 yılında ortadan kalkan ”underground” kavramını sözlükte görmek sanırım beni en mutlu eden etmen diyebilirim. 

Gelişme

Daha önce sözlük yazarlarının bir araya gelip oluşturdukları 6 albümü severek dinledim, hatta bir kısmınıda yazmıştım, şimdi 7. sini hazırlıyorlar, ilk zamanlar oldukça amatör olarak hazırlanın bu albümler git gide daha profesyonelleşti, seçilen eserlerden, kapak tasarımına, iletişim yöntemlerinden dinleyiciye ulaştırılan platformlara kadar gelişim gösteren proje böyle giderse kendi kendine imece usulu ile ilerleyen bir proje olmaya devam edecek ve  belkide ilerleyen dönemlerde ana akım mc lerinde desteği ile çok daha güzel yerlere ulaşacak. 

Zaman zaman müzik faşizanlığım olsa da bazen sürekli dinlenen isimlerden bıkıp yeni isimler dinlemek beni oldukça keyiflendiriyor, sözlükte gündem olan başlığı ile de sözlük yazarlarından yiid19 bu isimlerden biri, yaptığı altyapılar gerçekten hasret kaldığım tarzda ve oldukça iyi, en son yine sözlük sayesinde dinlemeye başladığım ”Heredot Beatz ve Pikapta Raks” beni bu denli mutlu etmişti. 

Sonuç

5 parçanın bulunduğu ”Kötü Adamlar” isimli ep’nin altyapıları yiid19 , mixleri albüme ”Eski Ceket” parçasında ki düeti ile de  katkıda bulunan fikirsiz tarafından yapılmış ve kapak tasarımı Emirhan Alan’ın ellerinden çıkmış. Yiid19 a bu albümde düetleri ile Fikirsiz, Sayko, Faruk, Paniren ve Hayati Telgeler eşlik ediyor. Yiid19’u sözlükten tanıyorum, kendisi hakkında açılan başlığıda inceleme fırsatım oldu, eğer yazılanlar doğru ise sanırım yaşı 18’in de altında. Özellikle uzun zamandan sonra yaşı küçük ancak yeteceği oldukça iyi, gelecek vaad eden birini dinlemek, bana albümü dinlemekten daha fazla keyif verdi ve özellikle altyapı ve prodüksiyon anlamında kendilerine saygı duyduğum arkadaşlarım Ben Büdü, Baykan Barlas ve Nasihat gibi isimlerin bu arkadaşa mentörlük yapması gerekir diye düşünüyorum. Kim bilir hobi ile başladığı bu işler belki ileriki dönemlerde mesleği haline gelir bizde ”yiid19’u eskiden tanırız” havalarına gireriz :).

Albümün bence en iyi parçaları Fikirsiz’in seslendirdiği ”Eski Ceket” ve bana ilk dinlediğim rapleri hatırlatan Hayati Telgeler’in seslendirdiği ”İyiler” isimli eserler. İnternet üzerinden aynı heves ve tutkuları besleyen insaların bir araya gelerek oluşturduğu bu güzel albüm aslında rap müzik piyasasında ki magazinsel olaylardan biraz da olsa kaçmak ve sessiz sedasız bir köşede çıkar ilişkisi ve popülerlikten uzak rap müzik dinlemek isteyen müzik severler için gerçek bir ağrı kesici niteliğinde.  

Bu albümü bizlere ulaştırdığı için bir rap müzik dinleyicisi olarak Bol Sözlük, Yiid19, Fikirsiz, Emirhan Alan, Sayko, Paniren, Faruk ve Hayati Telgeler’e teşekkür ediyorum.

Türk Hiphop Kültürüne Sevgi ve Saygılarımla

Hüsnü Nasip