Caz,Blues,Hiphop; Flow Radyo

Caz,Blues,Hiphop; Flow Radyo

17 Temmuz 2017 0 Yazar: Hüsnü Nacip

 

 

Boe B ye sevgi, saygı ve en derin hürmetlerimle…

 

Twitter’ı Youtube gibi kullandığım bir gecede, kafam uyumakla uyumamak arasında gider gelirken Ege Çubukçu’nun bir twiti ile rastladım Flow Radyoya. Aha dedim biri daha geldi. Understation, Radyo Rhyme, Radyo Hiphop, Türk Rap Fm ve ismini unuttuğum birkaç girişimden sonra Flow Radyo’da diğerlerinin yanında yerini aldı. Tartışmasız Ege Çubukçu Açık Radyo’da gerçekleştirdiği ‘’Şehrin Azizleri’’ programı ile bu alanda ne denli başarılı olduğunu gösterdi ve birçok genç arkadaşa mc’liği değil de radyo programcılığını özendirdi. Hal böyle olunca da Flow Radyo sanırım diğer radyoların kurumsallık ve sosyal girişimcilik olarak bir tık önünde gibi geldi bana.

 

Kim Bu Flow?

2017 yılının Ocak ayında kurulmuşlar. Amatör ruh ile profesyonel iş yapma niyetinde bir ekibe sahipler sanırım. Kendilerinin dediklerine göre Amerika’da ve Türkiye’de bulunan ve bir network ağı olan  ‘’Future Memories’‘in radyo kuruluşlarıymış. Bir network ağına dahil olan hiphop radyosu kulağa her ne kadar hoş gelse de bahsedilen ‘’Future memories’’ hakkında herhangi bir bilgi bulamadım.

 

Hiphop Barış Bildirisi

KRS One, Pop Master Fabel, Afrika Bambaataa, Ralph Mc Daniels ve Harry Allen gibi isimlerin ortaya çıkışında pay sahibi olduğu Hiphop Barış Bildirisi’ni ana sayfalarında görmek beni sevindirdi. Toplam on sekiz prensipten oluşan ‘’Hiphop Barış Bildirisi’’ tematik ve ideolojik olarak hiphop’a yaklaşan, bu kültürü sadece bir müzikten ibaret olarak görmeyenleri oldukça memnun edecek türde.

 

Canlı Yayınlar ile Desteklenmesi Gerek.

Evet canlı yayın yapacak ekipmanlar, canlı yayın yapacak kişilerin istikrarlı bir şekilde destek sağlaması, herhangi bir ücret beklemeden ve muazzam bir donanımla bu işi gerçekleştirecek dj’lerin bulunması her ne kadar zor olsa da Türkçe Rap dinleyicisi artık playlist radyosuna pek te sıcak bakmıyor gibi. Ne yazık ki Flow Radyo da genel olarak bir playlist radyosu. Zamanla dinlenen parçaları ezberleme, parça aralarında güzel yorumlar duyma, yeni hikayeler dinleme isteği uyanan radyo dinleyicileri bir süre sonra Spotify a kayıyor. Kendi kitlelerini oluşturmak ve bu yolda rakipsiz devam etmek istiyorlar ise canlı yayın sayılarını arttırmaları, klasik konuk mc davet etmekten ziyade dinleyiciler ile etkileşimli bilgi verici yayınlar yapmalıdırlar.

Blues’un Ayakları Yere Basar, Caz’ın ise Kanatları Vardır.

Yabancı Hiphop sahnesinin en güzel örneklerinden ziyada caz ve blues eserlerininde en kıymetli parçalarını kulaklarımıza taşıyan Flow Radyo, bu kapsamda da eksik olanı tamamlama anlamında dinleyicilerinin gözünde önemli bir yer edinecek gibi.

Sosyal Bir Girişim

Son zamanlarda gerek melek yatırımcılar gerekse sosyal girişimcilerin kuluçka merkezi olan ‘’Kolektif House’’ da yer alan Flow Radyo, klasik ev yayıncılığının dışına çıkıp bu alanda diğer radyoların bir tık önüne geçmiş durumda.

 

Bir sosyal girişim olan ve amacı her ne olursa olsun hiçbir şekilde para kazanmak olmayan Hiphop Mecmuası, Flow Radyo ya yayın hayatında başarılar diler ve iş birliği alanında kapılarını her daim açık tutar.