Günah Kimin ?

Günah Kimin ?

24 Temmuz 2016 0 Yazar: Hüsnü Nacip

 

Selam olsun benim gibi son bir ay içerisinde bir terör saldırısı, bir de darbe girişimi ile karşı karşıya kalmış ve hala hayatta olanlara. Allah rahmet eylesin her iki olayda da hayatını kaybeden masum insanlara.

Hatırladığımız tek darbenin eski okul rap müzik grubu ‘’Derin Darbe’’ olması ümidi ile…

Eypio ve Burak King, kuşkusuz yılın kendilerinden en çok söz ettiren iki ismi.10 Eylül 2015 tarihinde Eypio’nun Youtube kanalı üzerinden yayınladıkları 1 dakika 21 saniyelik ‘’Günah Benim’’ isimli parçanın yaklaşık bir sene sonra ‘’93.933.343’’* kere izleneceğini sanırım kendileri bile tahmin edemezdi. Olay ilk etapta cover’lar ile başladı. İnternette ‘’Göbek Benim Kıç Benim’’ isimli parodi uyarlamasından tutunda İslami versiyonuna kadar parçanın birçok uyarlaması mevcut. E hal böyle olunca müzik şirketlerinden televizyon kanallarına, internet sitelerinden gazete röportajlarına uzanan bir yol kaçınılmaz oldu.

 

Hayallerimle gittim bir ben döndüm ölümden

Umutlarımın hepsinin naaşı kalktı önümden

 

Parçayı ilk yayınlanan 1 dakikalık versiyonun dan bu yana bilenlerdenim, merak etmeyin ‘’Onlar yokken biz vardık.’’ olayına girmeyeceğim. Parçanın bu kadar çok izlenme sayısına ulaşmış olması sanırım kolay ve akılda kalıcı olmasından kaynaklanıyor. Bol pantolonlu çocuklara öteki gözüyle bakan canım milletimin aklında kalan 3. Rap parçası olacak gibi. İlk ikisi hangisi mi? Cartelin ‘’Cartel bir numara en büyük cehennemden çıkan çılgın Türk.’’ ve tabi ki Ceza’nın ‘’Holocaustu. Albüm satış rakamları ne durumda bilemem ama umarım ‘’Günah Benim’’ den arzuladıkları kazançları elde etmişlerdir.

Haftalarca Spotify listelerinde 1 numarada bulunan ikili, internetin müzikle uğraşan insanlar için ne derece biçilmiş bir kaftan olduğunu bir kez daha gösterdi.

Haftalarca Spotify listelerinde 1 numarada bulunan ikili, internetin müzikle uğraşan insanlar için ne derece biçilmiş bir kaftan olduğunu bir kez daha gösterdi.

Parça her ne kadar ses getirse de albüm bir o kadar sessiz çıktı. Şahsen ben Eypio’nun twitter hesabından yaptığı ‘’ Bu çıkan albümden bize haber verilmedi, bizim emeğimizden kazandığınız bunca paraya rağmen albümü bari mixletseydiniz Adam gibi bari yazık’’ açıklaması ile gördüm albümün çıktığını.  Hemen ardından ‘’3 adım müzik’’ ten de uzun uza bir açıklama geldi. İşimizin bir kez daha magazin olmadığını belirtir iyi okumalar dilerim.

Ankara diyo bize ver yanak
Yok deme oğlum sonra kesin var dayak
Metris, Silivri bi’ de var Mamak
Kartla alıyo ama diyo marka bak

Sade ve Güzel

Albümün dışından içine girecek olursak kapak tasarımının, fontların ve kabartmalı baskı ile oluşturulmuş Eypio siluetinin gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim. Kartonet kapak her ne kadar bembeyaz olsa da Cd üzerine yapılan baskı simsiyah. Kapak içerisin de parça isimleri ve söz ve müzik aşamasında emeği geçenlerin isimleri yazılı. İçerisinde şarkı sözlerinin yazılı olduğu bir kitapçık çıkmasını beklerken poster çıkması beni şaşırttı. Postere harcanan meblağ kitapçık için hazırlansaydı daha mutlu ederdi beni son kullanıcı olarak. Posteri yerinden çıkardığınızda hemen arkasında ‘’Albümde emeği geçen herkese teşekkürler.’’ notu ile karşılaşıyorsunuz, olay bu kadar karışıkken bu notu Eypio’mu yoksa 3 Adım mı ediyor orasını tam kestiremedim.

Keyifle dinlenecek bir albüm

11 Parçanın içerisinde bulunduğu albümde Eypio’ya Burak King, 9canlı, Zumer ve eski Eypio takipçilerinin hiç te yabancı olmadığı G.Han eşlik etmiş. Parçaların gerek altyapıları gerekse sözleri tipik Eypio albümü olduğunu kanıtlar nitelikte. Yer yer göndermeli sözleri dinlerken, yer yer de Reggae altyapılarına benzer ritimlere kulak kabartabiliyoruz.  Son dönemde Türkçe rap albümlerinde görmeye alıştığımız canlı enstrümanlar bu albümde de karşımıza çıkıyor. Günah Benim de kullanılan Akustik, Bas, Elektrik gitarlar, Elektro Bağlama, Tuşlu çalgılar, Perküsyon ve Vurmalı aletler hatta Ney albüme renk katmış ve farklılık kazandırmış durumda.

Eypio-Günah-Benim-Albümü-1024x1024

En Beğendiklerim

 

Sanırım Günah Benim’i sıkça duyduğumdan olsa gerek albümde beğendim parçalar arasında onu saf dışında bırakıp, ‘’Korkuyorum Hayattan, Umudum Kalmadı, Sen, Yarın, Banane’’ isimli parçaları en beğendiklerim listesine yolladım.

Her zaman olduğu gibi bu parçayı da popülerleştikten sonra rap olarak görmeyen, televizyon kanallarında klipleri görününce parçaya da, sanatçıya da tü,kaka diyenler. Peki günah kimin ?

Senelerdir yer altına emek vermiş Eypio’nun mu ?

İnsanların ”Günah Benim” e ilgi göstermesi mi ?

Bu ilgiyi göz ardı etmeyen, sanatçılar ile profesyonel olarak anlaşan yapım şirketlerinin mi ?

Ya da sadece biz duyuyorsak güzel de ülkenin çoğunluğunun ağzına dolanınca çirkin olarak nitelendiren bizlerde mi? 

Eypio ve Burak King’e müzik hayatlarında başarılar, daha kaliteli işler duymak umuduyla.

 

Türk Hiphop Kültürüne

Sevgi ve Saygılarımla

Hüsnü Nacip.