Ezhel ile Müptezhel

Ezhel ile Müptezhel

7 Haziran 2017 0 Yazar: Hüsnü Nacip

Selam olsun eğitim öğretim döneminin sonlanmaya adım adım yaklaştığı şu günlerde yaz aylarında tatil için hotel rezervasyonu ve ucuz uçak bileti kovalamak yerine kendi harçlığını çıkartmak için çalışacak iş arayanlara…

 

 

Ankara; Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti. Kimine göre gri şehir, kimine göre Seymenler, Kuğulu Park, Sakarya. İlginç gece hayatı, dolmuşları, helezonları kesik şahinleri, oyun havaları ile nevi şahsına münhasır bir iç Anadolu kenti. Yılmaz Erdoğan’ın sesinden dinleyince hüzünlendiğimiz, Ezhel’den dinleyince hareketlendiğimiz bir kent. Ankara’dan Ezhel’in son albümü Müptezhel mecmuanın bu yayınında siz değerli hiphop dostlarıyla.

 

Deneysel Bir Albüm

Son zamanlarda tarzını değiştirmek isteyen ancak dinleyici kitlesinin tepkilerinden çekinen sanatçıların sık sık kullandığı bir tabir ‘’Deneysel Müzik’’. ‘’Hem denemek istiyorum içimde kalmasın, hem de olurda ağır eleştiriler gelirse e deneysel dedik ya zaten denedik bıraktık’’ açıklamaları ile kendilerini kurtaracakları bir müzik tarzı. Ezhel’de bu albümü tanıtırken bu ifadeyi kullananlardan, ancak şunu belirtmeliyim ki kendisi zaten son dönemlerindeki eserlerinde yavaş yavaş bu tarza geçişini haber verir nitelikte parçalar yaptığından dolayı gerçekten denemiş ve gerçekten olmuş.

Bugy  & Artz

Bir Hiphop albümünün başarılı sayılması için sözler ne kadar önemli ise prodüksiyon işlemleri de en az onun kadar önemli. Gerçekleştirilmek istenen tarz ile çalışılan prodüktör uyumsuzluğu nice albümlerin heba olmasına neden oldu. Eğer sanatçının kafasındaki tarz ile prodüktörün tarzı uyuşuyor ise (ki bunu yakın zamanda Yener ve Nasihat, Ados ve Atiberk’ten gördük) albüm üzerine bir o kadar daha değer katıyor. Ezhel bu albümde kafasındakileri Bugy ye iyi aktarmış olacak ki albümün altyapıları ve prodüksiyon işlemleri kılçıksız diye tabir edilecek kadar temiz ve güzel. Ezhel bu albümü Bugy ve Artz’a emanet ederken kenarda oturup izleyenlerden değil işin ucundan tutanlardan 12 parçalık albümde 7 parçada Artz ve Bugy e yardımı esirgememiş.

 

Tasarım ve Sipariş

Albümün görsel tasarım işini Cansu Turnalı ve Ali Kemal Gümüşlüoğlu üstlenmiş. Ankara‘nın simge haline gelen kesitlerinin ön plana çıkarıldığı kapak buram buram başkent kokuyor. Kapak tasarımından ziyade ilgimi çeken bir diğer konuda www.muptezhel.com . Siteye girer girmez albümü sipariş edenlerin sıkça karşılaştığı ‘’kargom gelmedi, sipariş yola çıktımı?’’ gibi sorulara kökten çözüm niteliğindeki bilgilendirici pencere gerçek bir soruna, gerçek bir cevap niteliğinde düşünülmüş. Her ne kadar Ezhel ile ilgili bir bölüm bulunsa da maalesef link çalışmamakta, bunun yanında albüm ile ilgi bilgilerin yer aldığı bölüm benim hoşuma gitti. Fiili olarak albümü sipariş etmedim edenlerden yorumları da dinlemek isterim ancak sanırım ödeme, sipariş takibi, mesafeli satış sözleşmesi gibi şeffaf bilgilerin bulunması gayet güzel.

 

Itunes ve Spotify’dan da ulaşabileceğiniz albümün tüm parçaları Spotify’da Türkiye En iyi 5o Viral listesinde yer alıyor.

 

Listemdekiler

  • Benim Derdim
  • Nefret,
  • Hayır,
  • Alışamadım
  • Bazen

 

 

Albüm Hiphop kültürüne ve Ezhel’e Hayırlı olsun,

Yazılan makalelerin mail kutunuza otomatik olarak gelmesi için lütfen mail havuzumuza abone olun ve sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edin.

Türk Hiphop Kültürüne

Sevgi & Saygılarımla

Hüsnü Nacip