Fery:Luvboi

Fery:Luvboi

21 Kasım 2020 0 Yazar: Hüsnü Nacip

Eğer arada bir başarısız olmuyorsanız, yaptıklarınız pek yenilikçi değil demektir.

Woody Allen

Yenilikçi olmak ve sürekli başarılı olmak zorunda hissetmek, yenilikçi ve başarılı olmayı reddettiğinde aval aval bakan gözler ile karşılaşmak, bazen de pencereyi hafif aralayıp ‘’ulan dışarda neler oluyor’’ diye bakma durumu ile uyandım bu cumartesi gününe ve bu sebeple ilk defa dinledim adını daha önce çok duyduğum Fery’i. 8 Kasım tarihinde videosunu Fatih Dalcı’nın hazırladığı snippet’ı izlediğimde ”Luvboi” albümünün dinlenebilir bir albüm olduğu kanısına varmıştım, tabi burada sevgili Fatih’in hazırladığı snippet videosunun güzelliğini es geçmemek gerek.

Fery’nin 20 kasım tarihinde Masta JAM müzik etiketi ile çıkardığı Luvboi albümü 12 parçadan oluşuyor, 12 parçanın 8 i düet ve bu 8 parçada da Fery’e, Server Uraz, Tepki, Aspova, Critical, Samow, Dehhan, Cantekin, Yagz, Uğur Öztürk, Vesvas, Eyza gibi 11 farklı isim eşlik ediyor. Son zamanlarda çok alışık olmadığımız piyasaya albüm sunma işi yavaş yavaş geri dönüyor gibi.Özellikle kalabalık bir düet listesi ile dinleyiciye gitmek, dinleyicinin birden farklı sanatçı dinlemesi ve farklı renkleri bir arada görmesi adına oldukça güzel bir davranış. Bir albümü açar açmaz düet listesine bakan benim gibi dinleyiciler içinse bu hareket albümün albenisini arttıran güzel bir özellik olarak ortaya çıkıyor. Ben bu yazıyı yazarken Spotify tarafından oluşturulan yeraltı listesinin kapağında Fery ve listesinin birinci sırasında albümün çıkış parçasıda olan ve aynı zamanda kliplendirilen ”Madalyon” parçası vardı.

Geleneksel bir kafaya sahip olduğum için yeni şeyler dinlemek ve özellikle dinlediğim yeni şeyleri beğenmek üzerine kendimle zaman zaman kavga eden biri olarak söylemeliyim ki ”Luvboi” albümünü ilk dinleyişimde bu kadar beğeneceğimi tahmin etmiyordum. Eğer bir parça beni baştan sarmaz ise, önce birkaç saniye nakarata göz atıp sonra ikinci verse ile devam ederim , eğer onunda oluru yoksa bir sonra ki parçaya atlarım, ne albümleri hiç ettim böyle yapa yapa bir bilsen. Fery’nin ”Luvboi” albümünde bu taktiği sadece ”Yalan, Işığı kapatma ve Uyudun mu” parçalarında kullandım. 12 parçalık albümün sadece 3 parçasında bu taktiğe başvurmam benim için oldukça olumlu bir davranış.

Spotify’da biraz Fery’nin geçmişteki işlerini incelediğimde 2016 yılından bu yana , Gizza, Epidemik, Sofistikal, Sedem, Doğan Müzik, Masta JAM gibi 6 farklı yapım şirketi ile çalıştığını gördüm. Bu benim takip ettiğim müzisyenler arasında pek eşine rastlanır bir durum değil gibi görünsede, bu dikiş tutturamamak olarakta algılanmamalı. Nasıl ki yapım şirketleri istedikleri verimi alamadıkları sanatçıları listelerinden çıkartıyorlarsa bir sanatçıda istediği verimi alamadığı yapım şirketini pekala değiştirebilir, hatta farklı şirketlerden öğrendiklerini de müziğine ve gelişimine yansıtabilir.

Albümün arka planında ağırlıklı olarak Yağız Devrim ismini görsek te, içinde bulunduğu parçalara bıraktığı o herkesin bildiği imzası ile tanınan Tanerman ve son zamanlarda yaptığı işler ile özellikle beni oldukça etkileyen Uğur Öztürk’te Luvboi ye destek veren isimler arasında.

Eğer Fery’i daha önce hiç dinlemediyseniz bir kulak kabartın derim, özellikle ”Nude ve Anarşi” parçalarından başlayabilirsiniz diye de bir tüyo vereyim.

Türk Hiphop Kültürüne

Sevgi & Saygılar

Hüsnü Nacip.