John Locke ve Ben Büdü’nün Ortak Noktası ”Tabula Rasa”

John Locke ve Ben Büdü’nün Ortak Noktası ”Tabula Rasa”

9 Ağustos 2020 0 Yazar: Hüsnü Nacip

Sene 2015 olması lazım, Yener Çevik’in ”Sokak Dili ve Edebiyatı” albümü henüz çıkmamıştı, Sarkopenya, Benbüdü ve Yener ile Sarkopenya’nın daveti üzerine evine misafir olmuştuk. Sokak Dili ve Edebiyatı albümünün ilk şarkılarını orada dinlemiş, Ben büdü ile de orada tanışmıştım. 

Giriş

Bazı insanlar ”Ben kişinin yaptığı işe bakarım karakter benim için önemli değil.” diyebilirler, ben maalesef biraz daha duygusal yaklaşıyorum bu konuya, işi kadar karakteri de gözlemliyorum ve bunu Ben Büdü için rahatlıkla söylenilirim ki samimi, iletişime açık ve karakterli bir yapıya sahip olması beni kendisini daha fazla takip etmeye iten yegane sebeplerden biride bu oldu. Suyun beri tarafında ki bir Trakyalı olarak Suyun öte tarafında ki Trakyalı dostumun işi ”Babylon” albümü seneler süren gecikmenin ardından dijital platformlarda yerini aldı.  Hızlı tüketim alışkanlıklarımızın artık üzerimize oturduğu şu piyasada 5 şarkılıkta olsa single yerine albüm çıkarmak benim gibi geri kafalı dinleyicileri oldukça mutlu etmiştir. 

Daha önce çıkardığı ”Ay kız” ı Remixleyip Reynmen ile birlikte icra etmesi ” Sezon sonu kampı bitti şimdi sahaya çıkıyorum” mesajı versede, albüm çıkış haberini attığı twit ben dahil pek çok kişiye  ” Hele şükür be kardeşim” dedirtmiştir.

Gelişme

7 Ağustos tarihinde Kokpit Records etiketi ile piyasaya çıkan ”Babylon” isimli albümde 5 şarkı bulunuyor, Kandan Ketchup, Kamikaze, La Dava, Tabula Rasa ve Roma isimli parçaların bulunduğu albümün Sözleri ve Müzikleri Ben Büdü tarafından halledilmiş olup, Mühendislik işleri Sarkopenya tarafından tamamlanmış ve albümle aynı adı taşıyan ”Tabula Rasa” isimli parçaya Cenan Çelik Yönetmenliğinde birde klip çekilmiş. 

Bir kaç vakittir Ben Büdü dinleyen biriyseniz parçaları ayrı ayrı dinleseniz bile sanki bir uzunçalar dinler gibi olursunuz, konsept aynı, belirli bir çizgisi olan parçalar birbirini tamamlar ve bir bütünlük oluşturur.Aslında Ben Büdü tarzını; Akıp giden klavye, özenle seçilmiş sample’lar, kendine has söz öbekleri ve ritme anında uyum sağlamak ile açıklayabiliriz. Klasik olarak ” Hak ettiği yerde değil” olarak algılansın istemem ama bu yazıyı yazmaya başladığım zamanlarda klibin yotube izlenme oranları benim beklentimin oldukça altındaydı, iyi bir müzik bilgisi olduğunu bildiğim Ben Büdü çok çok daha iyi yerleri zorlayacak buda buraya bir not olarak düşsün 🙂

Sonuç

Sonuç olarak, albümde en çok sevdiğim eser ”Roma” oldu döne döne çalıyorum, bakalım ne zaman bıkıcam. En başa dönecek olursak beni Ben Büdü ve Sarkopenya ile tanıştıran Yener Çevik‘e ve kendi kendimize sorup durduğumuz ”Hadi be kardeşim ne zaman gelecek bu albüm”  sorusunu nihayet cevaplandırdığı ve aslında benim için en önemlisi üzerimde ki ölü toprağını ve denyoluğu attırıp, albümü dinleten ve iyi yada kötü bu harfleri bir araya getirmemi sağladığı için Ben Büdü’ye  teşekkür ederim. Yolun hep açık olsun, hayallerine tez zamanda ulaşasın dostum.

Nedir Bu Tabula Rasa?

Türk Hiphop Kültürüne

Sevgi ve Saygı ile…

Hüsnü Nacip.