”Modern Zamanlar”a Modern Eleştiri; Çağrı Sinci.

”Modern Zamanlar”a Modern Eleştiri; Çağrı Sinci.

9 Nisan 2016 0 Yazar: Hüsnü Nacip

‘’Sandıkta annenin genç kızlık hayalleri
Nerede yaşarsan yaşa unutma mahalleni!’’

Kim ömrünü insanlara yatırım yapmak için feda eder?

-Tabi ki öğretmenler.

-Peki bir öğretmenin elinden iyi terbiye edilmiş nesillerden sonra çıkabilecek en iyi şey nedir?

-Bence bir rap albümü.

İnsan terbiyecisi Çağrı Sinci’nin yeni eseri ‘Modern Zamanlar’’ geçtiğimiz günlerde Youtube üzerinden yayınlandı. Albüm’de 9 adet eser bulunuyor, 4’ü düet. Çağrı Sinci’ bu albümde Modern Zamanları; Gazapizm, Evren Avcı, Barış Baran ve Cursis Clay ile beraber eleştiriyor. Kapak tasarımı ise Kübra Demir’in ellerinden öpmüş. Albüm hazırlıkları içerisinde olduğunu bilmediğim için beni biraz şaşkınlığa uğratsa da, şaşkınlığım yerini Nisan ayının ilk yazısının konusunu bulmam ile saniyeler sonra rahatlığa bıraktı. Aslına bakarsak iş yine bildiğimiz iş. Modern Zamanlar albümü, Popüler kültür kölelerine, her gittiği mekan da Hansel ve Gratel gibi yolunu kaybetmemek için kurabiye bırakırcasına çekin yapanlara, soğuk kış gecelerinde üşümemek için ayağına çetik, içine içlik giyen ancak kaslarını her fırsatta fotoğraflayan abilere, ay sonunda maaşını yettiremediğini bildiğimiz halde asgari ücretin 2, hatta 2.5 katı telefonlar ile dolaşan ablalara tokat niteliğinde. Samimi eş isteyip samimiyetsizliğin dibinde dolaşanlara yumruk, yüzünde makyaj olmadığını iddia edip renk paleti gibi gezinenlere aduket niteliğinde. Benim gibi düz ve basit yaşayan insanlara ise ödül niteliğinde.

 

Tematik albümleri seviyorum tüm parçaların bir konsept halinde olması aynı mesajı vermesi bana bir kitap edasında geliyor. Bir sonraki parçada aynı konuyu farklı müzik ve kelimeler ile işlemek, sanatçının ”Daha bitmedi anlatacağım çok şey var” demesi hatta ”Bıraksalar üzerine cilt cilt kitap yazarım” demesi gibi geliyor. Son zamanlarda metropoller’de yaşam mücadelesi veren herkesi içine çekmeye çalışan Modern ve popüler kültürü anlatmaktan ziyade albümün bir diğer farklı noktası ‘’Gönüllü Bağış’’ sistemi. Peki nedir bu gönüllü bağış sistemi onu da şöyle açıklıyor Çağrı;

Çağrı1

Evimde geç vakitte Rap çalar yok cebimde keş para
10 senemiz sağlam, en az 18 barış baran
Çok temiz yarışmalar var oysa bizde 5 dolar
Koy ortaya sonra izle bok yemiş Acun falan

Nevi şahsına münhasır ülkemde iş ”gönüllü” veya ”bağış” olayına döndüğü zaman ortada kimseleri göremeyiz ancak sanırım durum bu sefer farklı. Nasıl mı? tam olarak böyle;

çağrı2

(Çağrı sincinin sıkı bir takipçisinden kendisine gelen bir yorum)

İşler Çağrı için iyi gidiyor sanırım. Her sanatçının arzuladığı az ve öz dinleyici kitlesini görmüş oluyoruz bizde. Çağrı bunu müziği ile, sözleri ile ve en önemlisi de samimiyeti ile başarmış olmalı. Samimi dediysem sadece müzikal olarak değil, normal hayatında da, iş hayatında da samimi sanırım. Hiç tanımadığım biri için bu kadar iddialı cümleleri nasıl mı kuruyorum ? İşte böyle.

‘’Dostumuz var bizim, yalnız patronumuz yok
 Fanboy‘umuz yok, saksocumuz yok
 Özgürüm ben, özgür ol’ca‘m var mısın iddiaya?
 Devlet dairesinde ders verirken pantolonum bol’’

(Yine Çağrı sincinin sıkı bir takipçisi olan öğrencisinden kendisine gelen yorum)

(Yine Çağrı sincinin sıkı bir takipçisi olan öğrencisinden kendisine gelen yorum)

”Okulda elden alsak olur mu hocam ?” ne güzel bir cümledir. Hem bir öğretmen hemde bir müzisyen için. Çağrı ya öncelikle beni ne yazsam derdinden kurtardığı için daha sonrada bu denli güzel bir temaya sahip albümü kulaklarımızla buluşturduğu için teşekkür ederim. Gönüllü bağış sistemi çağrısına kayıtsız kalmayan, sevdiği ve dinlediği sanatçının daha fazla ve daha iyi üretebilmesi için gerekli desteği veren tüm hiphop sevdalılarına saygı ve selam ederim.

Çağrı Sinci Modern Zamanlar

Not: Şarkı Sözleri http://genius.com/albums/Cagr-sinci/Modern-zamanlar adresinden alınmıştır.

Türk Hiphop Kültürüne;

Sevgi ve Saygılarımla.

Hüsnü Nacip