Türkçe Rap Girişimciliği MOB Örneği.

Türkçe Rap Girişimciliği MOB Örneği.

24 Kasım 2019 0 Yazar: Hüsnü Nacip

EM O Bİ, EM O Bİ!

“TEPKİ” kuşkusuz en az 10 yıldan bu yana kendisini takip ettiğim bir isim. Parçalarında “Terorize West Side”kelimelerini sıkça kullandığı zamanları hatırlıyorsanız, siz de benim gibi eski bir dinleyicisinizdir. Taklite kaçmadan, piyasaya hep yenilik getirdiğini düşünenlerdenim. (iyi yada kötü orası tartışılır)

O zamanlardan beri; West Coast sound’u, çektiği kliplerinin kalitesi, video grafik animasyonlarının profesyonelliği, mix’i, mastering’i falanı filanı ile diğer oluşumlara göre çok çok önde bir isim olmuştur. TEPKİ, yaptığı işlerde hep kalabalık olmayı sevmiştir. Avılar dönemi, The Maze dönemi,Robot yapım dönemi, şimdi de MOB dönemi.

Ama MOB’yi diğer oluşumlardan ayıran özelliği daha kurumsal daha ciddi ve daha profesyonel olması. 

Sık sık dile getirdiği gibi, bu işi insanların gözüne sokmalıyız ve daha profesyonel olmalıyız, yırtık kot pantolon, yırtık ayakkabı edebiyatı bu müziğin hak ettiği değil, onlara bizim de iyi standartlarda çalıştığımızı göstermeliyiz düşüncesinin vücut bulmuş halidir MOB. 

Son 10 yıldır Türkçe Rap’teki en iyi ilerleme bence ne basında görünür olmak, ne radyolarda parçaların çalması ne de konserlerin sold out olması. Ana akım medya rapçi’lere yer vermeyerek aslında onlara istemeden de olsa iyilik yaptı, peki nedir bu iyilik? Tabi ki “Labellaşma”.

Parçalarına,kliplerine yer vermeyen ana akım medya, rapçileri ötekileştirdikçe onlara aslında daha özgür bir alanı deneyimleme imkanı sağladı. Bu sayede rapçiler atadan bu yana gelen- kendilerinden eski, abilerinden ablalarından gördükleri- clan olgusunu şirketleşmeye yönelik olarak geliştirdiler. Çünkü artık ana akımda yer almak ( ki sadece bu ana akım medya değil) istiyorsanız ayakkabılarınızın ne kadar yırtık olduğundan değil, boyalı ve cilalı olduğundan bahsetmeniz gerekiyor. 

Scout kavramı bizim için sadece futbolda özdeşleştirdiğimiz ve rahmetli İlhan Cavcav’ın iyi olduğu bir alan olarak görülse de resimde,heykelde,edebiyatta ve müzikte de bir o kadar önemli bir kavram. Hep aynı yazarları okuyup hem aynı müzisyenleri dinlemek, dinleyiciyi bir süre sonra kendi keşif ekibini oluşturmaya yöneltiyor.

MOB daha önce hiç isimleri duyulmamış (BTC ve Akdeniz Coast hariç) sanatçılara yatırım yaparak (bakın yatırım yaparak diyorum, gel kayıtlarını bizde alırsın olgusundan bahsetmiyorum) onlara kurumsal bir kimlik de oluşturuyor. Ve sırası gelmişken bahsetmek gerek; Server Uraz’ın patronu olduğu Epidemik Yapım da en az MOB kadar bu konuda başarılı.

Değirmen Su ilişkisi?

Gel gelelim bu kadar MOB güzellemesinden sonra adama sorarlar iyi de kardeşim Spotify’dan ve Youtube’dan gelen para ile bu kadar adamın karnı mı doyar diye? Ve,çokça haklı bir soru olur bu. Orası benim de kafamda bir soru işareti. Takip ettiğim kadarıyla yurt dışındaki bir oluşumun uzantısı – MOB Govinet isimli yapının bir parçası da diyebiliriz. Girişimcilik ekosisteminde uzun zamandır çalıştığım için Start-up ve Melek Yatırımcı kavramlarına aşinayım. Dediğim gibi tam olarak bir bilim olmasına rağmen kafamda kurduğum şablonda sanki GOVİNET MOB’ye melek yatırımcı olmuş ve MOB’yi bir rap müzik start-up’ı haline getirmiş.Eğer durum sandığım gibiyse, başta MOB’ye yatırım yapan kurum, kuruluş ve şahışlara; bir dinleyici olarak teşekkür ediyorum. İkinci teşekkürüm de bu yatırımın mantıklı ve karlı olacağını yatırımcıya anlatıp ikna eden TEPKİ’ ye gelsin. Bu iş sadece şu an MOB ile başlar ve başarılı olursa tıpkı daha önce labellaşma oranının artması gibi bu konudaki melek yatırımcılık için de bir farkındalık oluşabilir. 

Sanırım yeterince MOB güzellemesi yaptım, ama son olarak şunu da söylemem gerek: MOB’den hiç kimseyi tanımıyorum. Bu yazı da ücretli bir yazı değildir. Sadece uzun zamandır Türkçe Rap ve Start-up Ekosistemi ilişkisini anlatan bir şey karalamak istiyordum. Kısmet MOB’yeymiş.

Türk Hiphop Kültürüne

Sevgi ve Saygıyla

Hüsnü Nasip