Yılın İlk Yarısında Türk Hiphop Kültüründe Neler Oldu ?

Yılın İlk Yarısında Türk Hiphop Kültüründe Neler Oldu ?

1 Temmuz 2016 0 Yazar: Hüsnü Nacip

Teröristi ve Hırsızları kovalaması gerekenlerin kovalayamadığı şu dönemlerde günler günleri peşi sıra kovalarken girdik yılın 7. ayına.  Yılın ilk yarısında olan bitenleri naçizane derlediğim ”Yılın ilk yarısında Türk hiphop kültüründe neler oldu ?” isimli makaleme hoş geldiniz, iyi okumalar.

  • Ocak

Hiphop bi teknoloji biz ise Nasa’sı rapin

Albümde herkes var Türkçe rap rakı masası gibi

Anıl Piyancı & Dj Artz- Batı Yakası

2016 yılına balkanlardan gelen soğuk hava dalgası gibi hızlı ve seri bir şekilde giren Anıl Piyancı ve Dj Artz açılışı yapan isimler. Siftah senden bereketi Notorious B.I.G den demiş olacaklar ki yıl içinde boş durmadılar çalıştılar çabaladılar. 15 Ocak 2016 tarihinde çıkan ‘’Batı Yakası’’ albümünde bulunan 15 parçanın 2 si kliplendi. Anıl Piyancı ve Dj Artz a Ezhel ve Grogi nin eşlik ettiği ‘’Bugün biraz içtim’’ 5 milyon izlenmeyi geçerken, albüm ile aynı ismi taşıyan ”Batı Yakası” klibi ise an itibariyle 1 milyon izlenmeyi aşmış bulunuyor. Batı Yakası albümünden Youtube’a paylaşılan parçaların toplam izlenme sayısı ise 9 milyonu geçiyor. Perşembenin gelişi Çarşamba dan bellidir hesabı Anıl ve Artz ın ortaya koydukları bu iş 2016 yılının geçmiş yıla oranla Hiphop kültürü açısından ne kadar verimli geçeceğinin işaretiymiş meğerse.

 

 

 

  • Şubat

 

Ağma vatandaşlar bağla seçim sandıklarına

Kelli diye hitap et benim şehit sandıklarıma

Şehinşah ( DJ Artz Prodüktörlüğünde) DEEV

Şu sıralar yokluğunu bir hayli hissettiğimiz yağmur, kar ve soğuk hava gibi hava muhalefetlerini fazlası ile yaşadığımız Şubat ayında, İzmir üretmeye Dj Artz’ın prodüktörlüğün de çıkan Şehinşah’ın DEEV albümü ile devam etti.  20 Şubat 2016 tarihinde Spotify da yayınlanan albüm de yer alan 19 parça uzun süren Şehinşah hasretini dindirecek nitelikteydi. Alamutharemeyn isimli Youtube kanalından Sayın Türk, Hepsi Benim 2 ve kendisine Hidranın eşlik ettiği Krang parçalarını yayınlayan Şehinşah albüm deki tek klibini Artz ile beraber yer aldıkları ”Hepsi Benim 2′‘ ye çekti. Spotify Türkiye Viral 50 listesinde uzun süre kendine yer edinen Şehinşah ın DEEV albümünde 4 adet Benbüdü remix i de bulunuyor.

 

 

Bazılarına Her gün Balayı bende onlardanım

Cebimde 20 liram var istemem tomarları

Kezzo- Kafamın İçi

1 Şubat 2016 tarihinde ‘’Gizza Network’’ etiketi ile dijital platformlardan satışa çıkan Kezzo’nun ‘’Kafamın İçi’’ albümü yılın en güzel albümlerinden. Kezzo’da bu kültüre en samimi şekilde hizmet vermeye çalışan sanatçılardan birisi. 9canlı, Tepki, Eypio ve No1 gibi sanatçılar Kezzo’nun Kafasının içindekileri anlatmasına destek olan isimler. Çalışmalarındaki adaletsizlik, sokak ve yaşam zorluğu konularındaki lirikleri ile kendini defalarca dinleten türden. Albümün klip lenen tek çalışması kendisine 9 Canlı’nın da eşlik ettiği ”Gözü Doysun” .Yılın en iyi albümleri listesinde üst sıraları zorlayan ‘’Kafamın İçi’’ albümünü dinlemeyen veya tekrar dinlemek isteyenlere kahve eşliğinde keyifli vakitler diliyorum

 

 

  • Mart

Artık girdiğin her yol viraj dediler

Sakallarını kesmen lazım, imaj dediler

Cool romantik ve sevimli ol tiraj dediler

Ve yalandan yaratalım mankenle bir aşk dediler

Server Uraz- Melek Şeytanın Tarafında ( Single)

Geçmiş dönemlerde yoluna artık ‘Server Uraz’’ olarak devam edeceğini açıklayan sanatçı geçmişte yaşadıklarına sitem niteliğindeki teklisi ile Mart ayında Türk Hiphop piyasasını hareketlendirdi. Hareketlendirdi diyorum çünkü bu çalışma sonrası İndigo ile aralarında atışmalar başladı. Allame tarafından çekilen ‘’Melek Şeytanın Tarafında’’ parçasının klibi de en az parça kadar göndermelere sahip.  Müzik yapımcılarının rap müziği ve sanatçılarını kullanmaya ne kadar meraklı ve müsait olduğunu anlatan ‘’Server Uraz’’ yılın geri kalanında çalışmaları merakla beklenen bir isim.

 

 

  • Nisan

Ey gözümün riyası bir parça doğru için canımı verdim

Şu hale bak

Siyaha dal

Sen dilimde tertemiz bir cümlesin bilinmeyen bir lisan

Dünyaya bak

İçimde yan

Ados- Vertigo

15 Nisan 2016 Yılında 15 parçalık albümünü yayınlayan Ados, Vertigo ile dinleyenlerden tam not almış durumda. Bir önceki albümü ‘’Naperva’’ da olduğu gibi Atiberk ile çalışan sanatçı uzun süre sessizliğini koruyan Karaçalı’yı da dinlememize vesile oldu albümde. Kimi dinleyicilerden vokallerinin yüksekliği konusunda eleştiriler gelse de oda diğer sanatçılar gibi Spotify listelerinde uzun süre yerini koruyan sanatçılardan. Canlı enstrümanlara da yer verilen ‘’Vertigo’’ ile ilkbahara merhaba dememize ön ayak olan Ados u aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.

  • Mayıs

Artık böyle eski şarkılar

Entele modernlik bize arabesk

Adın tende değil bende saklı yar

Kimi zaman legal kimi protest

Yener Çevik- Sokak Dili ve Edebiyatı

‘’Turkish değil Türkçe Hiphop Ulen’’, ‘’Sevdiğim kızın olamaz erkek kankası’’ , ‘’Adın tende değil bende saklı yar’’ gibi sözleri ile mahallemizin güzel abisi eski okulun en eskilerinden ‘’Yener Çevik’’ ‘’Sokak Dili ve Edebiyatı’’ albümünü ‘’ILS Vısıon’’ etiketi ile sevenleri ile buluşturdu. 25 Mayıs 2016 tarihinde tüm dijital platformlarda da yer alan albüm sözlerinin samimi olması, altyapılarının Türk parçalarından alınan arabesk temalı sample lar olmasının da büyük katkısı ile dinleyiciler tarafından oldukça beğenilmişe benziyor. Helen Spotify Türkiye Viral 50 listesinde ‘’Kadro’’ parçası ile zirvede olan Yener, yakın zamanda ‘’9 canlı’’ ile ‘’Baba Yorgun’’ adlı parçasına çekecekleri klibin haberini geçtiğimiz günlerde takipçileri ile duyurdu.

 

 

 

  • Haziran

Müzik bağımsız, özgür ve samimi olunca güzel, her türlü faşizanlığa karşı,müzik faşistliğine karşı olduğumuzu belirtir ve Motto Müzik ekibinden Barış Akpolat’ın  Ceza ile gerçekleştirdiği röportajı izlemeyenlere tavsiye ederiz.

 

Türk Hiphop kültürüne;

Sevgi ve Saygılarımla

Hüsnü Nacip